Про генеалогічні лохотрони!

Перед тим як починати розповідь про пошук своїх пращурів в інтернеті, хочу всіх застерегти від шахраїв!

Виглядають ці сайти приблизно так:

Moshenniki

Якщо Ви напишете в Google своє прізвище та слово «генеалогія» то одними з перших побачите посилання на досить яскраві сайти, де Вам запропонують ввести у віконце посеред сторінки Ваше прізвище та знайти по ньому своє коріння. За дуже помірні гроші Вам пообіцяють прослідкувати Ваш рід майже до Адама, або принаймні до якогось дворянського предка, мотивуючи це тим, що в них є оцифровані бази усіх архівів країни.

Серед моїх знайомих є людина, котра повелася на цей обман, заплатила гроші, та звісно, нічого хорошого не отримала.

Давайте подивимось в чому тут нахабний обман:

1) Пошук по одному тільки імені та прізвищу вести практично неможливо. Вкрай рідко зустрічаються унікальні прізвища, представників яких дуже мало в світі. Більшість прізвищ представлено багатьма тисячами, або навіть сотнями тисяч осіб, серед яких досить часто зустрічаються повні співпадіння за прізвищем, ім’ям та по-батькові. Якщо Ваше прізвище, наприклад, Нетудихата, Варжидронг або щось таке-ж оригінальне, то шанс є (не на сайті шахраїв, звичайно, а в пошуковику), але якщо Ваше прізвище Іванов, Попов або Шевченко, то в кожному населеному пункті Ви зустрінете як мінімум пару тисяч однофамільців.

2) Не може бути у власників сайту оцифрованої бази архівів! Тому що архіви ще не оцифровані. В кожному архіві зберігаються сотні тисяч величезних томів, і всі вони РУКОПИСНІ, ще й написані кострубатими почерками священників або чиновників! Їх неможливо оцифрувати машинним методом, можна тільки разшифровувати вручну. Але у архівів на це нема ані часу, ані співробітників. У них навіть на те, щоб сфотографувати самі ходові справи (перевести їх у фото-мікроплівки) не вистачає робітників.

Потроху бази архівів все ж переводять у цифровий вигляд, в основному силами самих дослідників, волонтерів та генеалогів. І звичайно, в інтернеті є не тільки сайти шахраїв, але і багато інших, корисних сайтів – баз даних прізвищ. В наступних статтях я напишу де в інтернеті та літературі можна знайти вже оцифровані дані з архівів.

3) Вартість лохотрону як правило невелика, що й приваблює до нього людей. У професійних генеалогів ця вартість може обчислюватися в тисячах умовних одиниць. Це і зрозуміло – якщо генеалогу доводиться переглядати сотні рукописних документів, можливо в декількох архівах, в різних містах, то це не може коштувати дешево. Тільки проїзд та проживання в іншому місті коштуватимуть велику суму, а ще оплата власне погодинної роботи фахівця та копій документів з архіву (це теж не безкоштовно).

4) Ну й останнє, що приваблює людей в цих лохотронах – це швидкість. Зазвичай вони пропонують миттєвий результат, буквально за 15 хвилин. Професійні ж генеалоги ніколи не зможуть Вам позначити чіткі терміни! Можливо, вийде вкластися в пару місяців (рідкісний випадок), Можливо в пару літ (в середньому так і буде), а може процес разтягнутися і на десятиріччя. Все залежить від різних факторів: чи багато поколінь предків Ви хочете знайти? Жили вони на одному місці, або переїжджали? Чи сильно завантажений архів в якому лежать документи по Вашим предкам та чи часто він працює (деякі архіви працюють 5 днів на тиждень, а деякі два рази на місяць). Чи збереглися метричні документи по Вашим населеним пунктам, або інформацію доведеться шукати в непрямих джерелах, для чого замість однієї метричної книги доведеться продивитись, наприклад, сотні нотаріальних документів. І так далі, строки дослідження неможливо передбачити зазделегідь, але одне відомо точно – це не 15 хвилин. 🙂

Також увага! Такого роду шахрайські сайти можуть бути небезпечні не тільки для Вашого гаманця, але й для комп’ютера – вони часто заражені вірусами! Принаймні мій антивірус при потраплянні на них починає генерувати повідомлення про «небезпечний вміст сайту».

В справі пошуку пращурів краще не гнатися за швидкістю, дешевизною та «безкоштовним сиром у мишоловці». Набагато важливіша терпляча наполегливість та вміння довго чекати. На мій погляд, найцікавіший шлях – це досліджувати свій рід самостійно. Навіть якщо Ви витратите на це більше часу, ніж фахівці, все одно отримаєте багато задоволення від того, що зробили все самі!

2+

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *