Генеалогія, як я її бачу

Розповім про те, що для мене включено в поняття генеалогія. Змалюю все своїми словами, чіткі наукові визначення правильніше буде подивитися в енциклопедії.

Отже, якщо Ви хочете знайти імена, прізвища, місця проживання, біографії, фотографії та інші дані про своїх предків, дізнатися їх походження, побудувати красиве родовідне дерево або поколінний розпис – всім цим займається Практична Генеалогія. Ще існує Історична Генеалогія, вона вивчає приблизно те ж саме, тільки про ключові фігури в історії людства та їх вплив на цю історію.

З часом хочеться «оживити» особистості предків – дізнатися більше про їх характер, спосіб життя, історичні умови. Саме в цей момент дослідник починає стикатися з суміжними галузями знань. Отже:

Нікуди нам не подітися від Історії (навіть якщо хтось її не любив у школі), тому що наші предки жили не в вакуумі, а в самій гущавині подій цієї історії. І спробувати дізнатися її справжню – обов’язкова справа кожного дослідника своєї родини!

Для знаходження та аналізу історичних джерел, перевірки їх авторитетності Ви можете скористатися матеріалами Джерелознавства.

Для вивчення побутових умов, особливостей житла, приладдя, одягу своїх предків – логічно буде звернутися до матеріалів Етнографії та Краєзнавства.

Знайшовши у бабусі в скрині старовинний вишитий рушник або сорочку – поцікавитись символікою народних орнаментів. Якщо бабуся співала народні пісні або розповідала казки – фольклористикою.

Якщо у Ваших дідуся або прадідуся збереглися знаки військових відзнак – ордени, медалі, гудзики – це Фалеристика та Філобутоністіка. А якщо збереглася повністю або частково військова форма, або її фото – то Уніформологія. Прапори або хоругви – Вексилологія.

Якщо у Вас є кілька дореволюційних купюр, або старовинні монети – можна вивчити матеріали Нумізматики та Боністики. А купівельну спроможність цих грошей в різні часи добре можна побачити при вивченні старовинних газет, особливо їхніх рекламних відділень.

Коли Вам дістаються кілька листів на старовинних листівках з марками – варто звернутися на форум Філателістів та Філокартистів. А коли Ви спробуєте читати старовинні листи, щоденники, архівні записи – знадобиться вивчити особливості рукописних шрифтів. Якщо ж Ваші предки писали і спілкувалися іншою мовою, то, відповідно, Вам доведеться вивчити іноземну мову. Але навіть якщо вони спілкувалися тільки Вашою мовою, будьте впевнені, 200 років тому – це була зовсім інша мова, яку доведеться вивчати майже так, як іноземну.

Якщо Ви шукаєте могилу своїх предків, фотографуючи на кладовищі написи на старовинних монументах – це Некрополістика. Існує безліч вже виданих написів по різних містах.

Якщо Ви знайшли дворянський герб предків – поцікавтеся Геральдикою. Якщо емблему, ложку з вензелем, кільце або одяг з монограмою – Емблематикою та Символікою. Якщо кільце з печаткою – Сфрагістикою.

Бажання уточнити витоки походження імен, прізвищ і назв населених пунктів, де проживали Ваші предки приведе Вас до вивчення Ономастики.

Коли Ви доберетесь до давніх документів, старовинних юридичних актів – то їх форму, зміст та достовірність вивчає Дипломатика та Герменевтика.

Якщо Ви вирішили зробити генетичний аналіз свій або своїх родичів та викласти його дані в генеалогічні бази, то для розуміння результатів Вам доведеться опанувати хоча б мінімальні основи Генетики.

Це тільки короткий перелік того з чим доведеться зіткнутися, суміжними з генеалогією можуть бути ще багато інших дисциплін! На вивчення всього цього потрібна величезна кількість часу, але інтернет, форуми та фахівці по окремих галузях допомагають знаходити відповіді на питання набагато швидше!

2+

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *